20. Konferencja ZSEE
Za nami 20. Konferencja Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego w Warszawie.
Wydarzenie to było przede wszystkim okazją do rozmowy o tym, jak bardzo zmienia się rynek elektroodpadów i jakie wyzwania stoją dziś przed branżą ZSEE. W trakcie paneli dyskusyjnych uczestnicy wymieniali się doświadczeniami i spojrzeniami na przyszłość systemu gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce.
Pierwszy panel dotyczył zmian zachodzących w samych elektroodpadach oraz funkcjonowaniu zakładów przetwarzania ZSEE. Zwracano uwagę, że po 20 latach funkcjonowania rynku branża znajduje się w okresie przesilenia i na pewno konieczna jest zmiana myślenia o rynku ZSEE.
Podkreślano, że pomimo ograniczenia szarej strefy – nadal nie znaleziono skutecznych środków, aby w pełni z nią walczyć. Ostatecznie jednak wszyscy uczestnicy podkreślali, że dokonaliśmy ogromnego skoku technologicznego od początku funkcjonowania tego rynku w Polsce. Jednym z poruszanych tematów była również przyszła rola organizacji odzysku w Polsce. Konieczne jest sięgnięcie do najlepszych wzorców europejskich, aby zwiększyć rolę organizacji w systemie, ponieważ w chwili obecnej rynek opiera się na działalności zakładów przetwarzania, na których oprócz przetwarzania i recyklingu spoczął również obowiązek organizowania systemów zbiórki.
Druga część konferencji była spojrzeniem w przyszłość branży. Rozmawiano o trendach, które w najbliższych latach będą miały największy wpływ na rynek – szczególnie o recyklingu baterii, odzysku surowców krytycznych i rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego.
Uczestnicy podkreślali, że procedury administracyjne powinny zostać uproszczone, aby w perspektywie kilku lat dostosować branże do nowych wyzwań. Zwracano uwagę również na problematykę baterii litowo-jonowych, które wydają się z jednej strony tylko produktem przejściowym, ale który będzie generował szereg problemów w strumieniu odpadów ZSEE, ale również odpadów komunalnych.
Ważnym momentem wydarzenia była także premiera raportu „20 lat systemu ZSEiE w Polsce. Rzeczywiste przetwarzanie jako fundament jego efektywności”, przygotowanego przez Związek Pracodawców Gospodarki Obiegu Zamkniętego i Recyklingu.
Cała konferencja pokazała, że branża ZSEE stoi dziś przed dużymi zmianami. Z jednej strony zmiana struktury i jakości odpadów elektronicznych, z drugiej strony zagrożenia związane z pożarami baterii oraz wzrastające wymagania technologiczne będą wymuszały zdecydowane działania po stronie zakładów przetwarzania. Konieczne jest jednak również usprawnienia działania organów administracji publicznej, walka z szarą strefą i ograniczenie tzw. Freeriderów, czyli podmiot niezarejestrowanych w systemie.
Coraz większe znaczenie będą miały nowe technologie, efektywny recykling oraz współpraca między uczestnikami rynku, która pozwoli lepiej domykać obieg surowców i rozwijać gospodarkę obiegu zamkniętego.
E-Waste Recycling Organizacja Odzysku
Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
ul. Twarda 18
(budynek Spektrum Tower)
00-105 Warszawa
